طراحی و ساخت ایمپلنت‌های فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی؛ وقتی تلاش پژوهشگران کاربرد‌های مهندسی پزشکی را متحول می‌کند
مطلب ویژه

21 اسفند 1401

مدیر گروه پژوهشی بیومواد دانشگاه آزاد نجف‌آباد گفت: این گروه می‌تواند در زمینه طراحی و ساخت زیست مواد و داربست‌های پایه فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی، تحولی را برای کاربرد‌های مهندسی پزشکی ایجاد کند.

 176749 489 77500

حمیدرضا بخششی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا با تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های این گروه پژوهشی که در رویداد عصر امید (رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد در مصلای تهران خرداد ۱۴۰۱) هم حضور داشت، اظهار کرد: تلاش پژوهشگران در این گروه در زمینه طراحی و ساخت زیست مواد، ایمپلنت‌ها و داربست‌های پایه فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی می‌تواند تحولی را برای کاربرد‌های مهندسی پزشکی و ارتوپدی و مهندسی بافت و سامانه رهایش دارو ایجاد کند که موجب صرفه‌جویی ارزی برای کشور و اشتغال‌زایی می‌شود.

وی افزود: دستگاه‌های کشش، فشار، خمش، خستگی، خزش، میکروسکوپ الکترونی روبشی، دستگاه XRD یا پراش اشعه ایکس، دستگاه SPS - اسپارک پلاسما زینترینگ، انواع کوره‌های عملیات حرارتی و دستگاه‌های اندازه‌گیری خوردگی مانند پلاریزاسیون و امپداس و انکوباتور ازجمله تجهیزات و امکانات فنی گروه پژوهشی بیومواد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد بوده و مهدی امیدی، سیدعلی حسن‌زاده تبریزی، نرجس کوپایی، مسعود کثیری و ابراهیم کرمیان اعضای تشکیل دهنده این گروه پژوهشی هستند.

مدیر گروه پژوهشی بیومواد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد اضافه کرد: تهیه دستگاه‌های پرکاربرد مانند طیف مادون‌قرمز فویه، زاویه تماس،  ساخت افزایشی یا پرینت سه‌بعدی می‌تواند برای مشخصه‌یابی و طراحی و ساخت زیست مواد، ایمپلنت‌ها و داربست‌های پایه فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی بسیار حائز اهمیت باشد. 

بخششی‌راد گفت: حوزه تخصصی فعالیت گروه پژوهشی بیومواد در «طراحی و ساخت ایمپلنت‌های فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی» با کاربرد‌های مهندسی پزشکی و ارتوپدی و مهندسی بافت، «طراحی و ساخت پروتز‌ها» با کاربرد‌های مهندسی پزشکی، «طراحی زخم پوش‌های پایه پلیمری» در راستای کاربرد‌های مهندسی بافت، سنتز زیست مواد پایه فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی»، «طراحی و ساخت داربست‌های پایه فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی» با کاربرد‌های مهندسی بافت و «طراحی و ساخت زیست مواد» با سامانه رهایش دارو و اصلاح سطح زیست مواد پزشکی است که علاوه بر انتشار مقالات متعدد در زمینه زیست پزشکی، کتاب و انتشار پتنت داخلی از دستاوردهای گروه هم محسوب می‌شود.

به گزارش آنا، حمیدرضا بخششی‌راد دانش‌آموخته دکتری دانشگاه تکنولوژی مالزی در رشته مهندسی مواد بوده و مدیر داخلی Journal of Advanced Materials and Processing، کسب عنوان دانشمندان ۲ درصد برتر جهان در سال‌های ۲۰۲۰، ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، کسب عنوان پژوهشگران پراستناد برتر (یک درصد) در سال ۲۰۲۲ در حوزه فنی و مهندسی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، پژوهشگر برتر دانشکده مهندسی مواد در سال ۲۰۲۰، پژوهشگر سومین جشنواره ملی و نخستین تألیفات برتر علمی، جایزه ویژه خیام،  پایان‌نامه برتر ایران- جایزه ویژه پروفسور حسابی و کسب اچ اینکس ۴۲ و سایتیشن ۵۷۲۵ بر اساس گوگل اسکالر از جمله سوابق وی است.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن