در گفت‌وگو با آنا تأکید شد؛ تغییر در رویکرد کنفرانس‌های علمی ضروری است
مطلب ویژه

17 اسفند 1402

دبیر اجرایی «هفتمین دوره کنفرانس ملی مهندسی برق و سیستم‌های هوشمند» گفت: با توجه به گذار به نسل چهارم دانشگاه‌ها، نیاز به تغییر رویکرد کنفرانس‌های علمی ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش خبرنگار گروه پژوهش و دانش خبرگزاری علم و فناوری آنا، نخستین کنفرانس بین‌المللی و هفتمین کنفرانس ملی مهندسی برق و سیستم‌های هوشمند ۹ اسفند در دانشکده مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد برگزار شد. این رویداد که با همکاری مرکز تحقیقات ریزشبکه‌های هوشمند و مرکز تحقیقاتی پردازش دیجیتال و بینایی ماشین و با هدف ارائه آخرین یافته‌ها در حوزه مهندسی برق، مهندسی پزشکی، مهندسی کامپیوتر، هوش مصنوعی و انرژی‌های تجدیدپذیر برگزار شد. در این خصوص گفت‌وگویی را با ایمان صادق‌خانی دبیر اجرایی این کنفرانس انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:  

  • در خصوص رویکرد «هفتمین دوره کنفرانس ملی مهندسی برق و سیستم‌های هوشمند» توضیح مختصری می‌دهید؟

نخستین دوره کنفرانس بین‌المللی و هفتمین دوره کنفرانس ملی مهندسی برق و سیستم‌های هوشمند با هدف ارائه آخرین یافته‌ها و بحث و تبادل نظر در حوزه مهندسی برق و کاربرد سیستم‌های هوشمند در دانشکده مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد و با حمایت شرکت فولاد مبارکه اصفهان و نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد.

مقالات این کنفرانس در شش محور موضوعی اصلی قدرت، کنترل، مخابرات، الکترونیک، بیوالکتریک و کامپیوتر دریافت شد. بعلاوه با توجه به رسالت اجتماعی و حرکت در لبه علم این واحد دانشگاهی، دو محور موضوعی جدید تحت عنوان هوش مصنوعی و انرژی‌های تجدیدپذیر به این دوره از کنفرانس اضافه شد. از طرف دیگر با توجه به اهمیت ارتباط با صنعت و اشتغال دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی، رویکرد جدیدی که در این کنفرانس مطرح گردید تعیین بخش ویژه برای مقالات صنعتی بوده است که در این بخش فعالان حوزه صنعت در محورهای موضوعی کنفرانس آخرین تجربه‌ها و راه‌حل‌های صنعتی خود را در قالب مقالات ویژه ارائه دادند.

478532 475 10cd0

  • با توجه به اینکه این دوره از رویداد به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود چه تعداد شرکت کننده یا آثار بین‌المللی حضور داشته است؟

هفتمین دوره کنفرانس ملی مهندسی برق و سیستم‌های هوشمند برای اولین بار بصورت بین المللی برگزار گردید. در کنار ۱۹ نفر عضو ملی کمیته علمی و ۹ نفر عضو صنعتی کمیته صنعتی، ۹ استاد و پژوهشگر برجسته از کشورهای آمریکا، دانمارک، کانادا، ایتالیا، نروژ و انگلستان در کمیته بین المللی کنفرانس حضور داشتند. همچنین ۲۴ مقاله به زبان انگلیسی دریافت شد که در نهایت ۲۱ مقاله از بین آنها پذیرفته شد.

نیاز به تغییر رویکرد کنفرانس‌های علمی ضروری است

  • در خصوص تعداد شرکت کننده‌‎ها و مقالات علمی که به دبیرخانه رسیده است توضیح مختصری می‌دهید؟

در این دوره در مجموع ۱۴۲ مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال گردید که در نهایت پس از انجام ۲۵۳ داوری و دریافت نسخه اصلاح شده مقالات، ۸۵ مقاله پذیرفته شد که در ۱۲ نشست تخصصی ارائه شدند. ۶۵ دانشگاه، مؤسسه آموزش عالی و پژوهشکده در کنار ۵ شرکت صنعتی در ارائه مقالات مشارکت داشتند. در بین محورهای موضوعی بیشترین استقبال از حوزه مهندسی برق-قدرت با ارسال ۳۶ مقاله شد و همچنین ۱۸ مقاله صنعتی نیز دریافت گردید.

  • با توجه به اینکه هوش مصنوعی هم یکی از محورهای این کنفرانس در نظر گرفته شده است به عنوان یک صاحب نظر در این حوزه؛ فعالان این رشته چقدر توانسته‌اند از هوش مصنوعی در فضای کاری خود بهره بگیرند؟

با توجه به توسعه روزافزون دانش هوش مصنوعی و استقرار دبیرخانه کنسرسیوم هوش مصنوعی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد نجف آباد، هوش مصنوعی یکی از موضوعات مورد توجه در این کنفرانس بوده است.

پردازش داده‌های دریافتی از ادوات اندازه‌گیری شبکه‌های برق جهت بهبود بهره‌برداری و کشف نقاط معیوب شبکه، پردازش تصاویر پزشکی جهت تعیین وضعیت بیمار و تحلیل و پردازش داده‌های دریافتی در علوم مختلف جهت کاهش نیروی انسانی و افزایش دقت و سرعت انجام امور از جمله کاربردهای هوش مصنوعی در مهندسی برق و کامپیوتر است.

توسعه و پیاده‌سازی دانش فنی بهره‌گیری از هوش مصنوعی در بسیاری از کشورهای دنیا در ابتدای راه قرار داشته و ظرفیت عظیمی برای دانشجویان و پژوهشگران چه در دانشگاه و چه در صنعت برای کار در این حوزه وجود دارد. حمایت و هدایت استادان و دانشجویان جهت تعریف پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی در زمینه هوش مصنوعی و در نهایت تولید محصولات فناورانه از این مطالعات در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری برای کاربرد در صنعت از راهکارهای توسعه روزافزون هوش مصنوعی برای بهبود جایگاه و قدرت علمی کشور در حوزه این دانش به روز در دنیا است.

  • به عنوان دبیر علمی یک رویداد ملی بین المللی بفرمایید که با توجه به اینکه در طول سال رویدادهای علمی بسیاری درکشور برگزاری می شود برای اینکه به ره آورد مثبتی دست پیدا کنیم چه اقداماتی لازم است؟

همانطور که اشاره کردید در کشور و همچنین در دنیا کنفرانس‌های متعددی برگزار می‌شود که تعداد قابل توجهی از آنها کماکان با توجه به اهداف نسل دوم دانشگاه‌ها یعنی توسعه پژوهش برگزار می‌شوند. با توجه به گذار به نسل چهارم دانشگاه‌ها، نیاز به تغییر رویکرد کنفرانس‌های علمی ضروری به نظر می‌رسد.

دریافت مقالات صنعتی و تشکیل کمیته علمی صنعتی که از نوآوری‌های این دوره از کنفرانس است به منظور تشکیل محیطی پویا برای به اشتراک‌گذاری و بحث و تبادل نظر پژوهشگران دانشگاهی با فعالین صنعتی بوده است تا بتوانند با پیدا کردن نقاط مشترک، پژوهش‌های دانشگاهی در راستای تولید محصولات فناورانه برای حل مشکلات صنعتی جهت توسعه دانش فنی بومی و استقلال کشور قرار گیرند. برگزاری نشست‌های علمی به منظور به اشتراک گذاری یافته‌های شرکت‌های فناورانه و دانش بنیان در کنار افزایش مشارکت شرکت‌های صنعتی در بیان تجربیات و مطالعات آنها از اهداف دوره بعدی این کنفرانس خواهد بود.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن