طرحی در مسیر ثبت اختراع؛ دستگاه خنک‌کاری و کنترل دمای ابزار ساخته شد
مطلب ویژه

23 آبان 1401

رئیس دانشگاه آزاد نجف‌آباد از طراحی و ساخت سیستم خنک‌کاری و کنترل دمای ابزار به روش ترموالکتریک (TECMT) در مرکز تحقیقات فناوری‌های نوین ساخت و تولید این دانشگاه خبر داد.

فرید نعیمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا با اعلام طراحی و ساخت سیستم خنک‌کاری و کنترل دمای ابزار به روش ترموالکتریک (TECMT) در مرکز تحقیقات فناوری‌های نوین ساخت و تولید این واحد دانشگاهی اظهار کرد: کنترل دمای ابزار یکی از فاکتور‌های اساسی در هر عملیات ماشین‌کاری (تراشکاری، سوراخکاری، فرزکاری و ...) بوده که بر عمر مفید ابزار، زمان ماشین‌کاری، کیفیت سطح ماشین‌کاری و راندمان تولید مؤثر است.

وی افزود: در فرآیند‌های متداول ماشین‌کاری از مایع خنک‌کاری با فرمولاسیون‌های مختلف و به روش‌های متفاوت (غرقابی، پاششی و اسپری) برای خنک‌کاری ابزار استفاده می‌شود که مشکلات ویژه خود را دارد. به‌تازگی طرح نوآورانه‌ای انجام‌ شده که با استفاده از آن دمای ابزار هنگام ماشین‌کاری به‌صورت خشک، کنترل و کاهش می‌یابد.

استادیار دانشکده مواد و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد گفت: نتایج به دست آمده از آزمایش‌های اولیه با دستگاه خنک‌کاری و کنترل دمای ابزار به روش ترموالکتریک (TECMT) توسط علی خسروی و حمیدرضا فتحی از دانشجویان نخبه رشته مهندسی مکانیک با راهنمایی مجید هاشم‌زاده طراحی و ساخته شده که رضایت‌بخش بوده و اکنون در حال انجام مراحل ثبت اختراع است.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن