دکترنعیمی تشریح کرد؛ دلایل افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار در جامعه چیست؟/ بی‌توجهی دانشگاه‌ها به اهمیت آموزش‌های مهارتی، کارآفرینی و ایده‌سازی
مطلب ویژه

28 تیر 1401

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد بی‌توجهی دانشگاه‌ها به اهمیت آموزش‌های مهارتی، کارآفرینی و ایده‌سازی را یکی از دلایل افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار در جامعه قلمداد کرد.

 

به گزارش روابط عمومی واحدنجف‌آباد، دکترفرید نعیمی در جلسه هماهنگی برنامه روز باز دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد که با حضور مسئولان برگزار شد با بیان آمار بیکاری در جامعه اظهار کرد: طبق آمارهای به‌دست‌آمده در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۲ درصد از خانم‌ها و حدود ۳۰ درصد از آقایان بیکار، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور هستند.

وی نداشتن شناخت داوطلب از توانایی‌های فردی و نیازهای جامعه، شناخت نداشتن از رشته انتخابی و محل تحصیل، بی‌توجهی دانشگاه‌ها به اهمیت آموزش‌های مهارتی، کارآفرینی و ایده‌سازی، بی‌توجهی خانواده به آینده شغلی فرزندان مبتنی بر واقعیت‌های جامعه و بی‌توجهی مسئولان مرتبط در حوزه نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی به فرایند انتخاب رشته را جزء دلایل افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار در جامعه دانست و افزود: بر این اساس مقوله انتخاب رشته یک موضوع بسیار مهم است که اگر امروز در مجموعه دانشگاه و آموزش و پرورش که هر دو یک خانواده را تشکیل می‌دهند به آن پرداخته نشود در آینده شرایط بدی را شاهد خواهیم بود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد روند انتخاب رشته داوطلبان در گروه‌های مختلف آموزشی را مورد بررسی قرار داد و گفت: اگر هدایت تحصیلی و انتخاب رشته برای دانش‌آموزان مقاطع دوازدهم و داوطلبان حضور در دانشگاه به‌صورت صحیح انجام نگیرد با روند موجود و افت حضور دانشجو در رشته‌های مهندسی برای برطرف کردن نیازهای صنعت و ساختمان‌سازی در آینده کشور با مشکل مواجه خواهیم شد. اگر امروز در کشوری با امنیت زندگی می‌کنیم و در دنیا حرفی برای گفتن داریم به دلیل وجود جوانانی است که در دهه‌های گذشته در نظام علمی و دانشگاهی کشور پرورش یافته‌اند و اکنون در نظام هسته‌ای و دفاعی کشور در حال فعالیت و خدمت هستند.

دکترنعیمی تأکید کرد: جهت‌دهی به جریان دانش در شهرستان، حساس سازی جامعه و مسئولان، ایجاد همگرایی در نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی شهرستان، ایجاد تفکر آینده‌پژوهی بین داوطلبان و خانواده‌هایشان، معرفی انتخاب‌های سوخته در حوزه انتخاب رشته داوطلبان، ایجاد امید و نشاط و انگیزه بین داوطلبان و خانواده‌ آنان جزء مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاه بوده و دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد با توجه به گستردگی، برند و جایگاه علمی که در کشور دارد، برنامه‌هایی را در دستور کار خود داشته که به‌هیچ‌عنوان برنامه تبلیغاتی نیستند؛ بلکه در راستای انجام مسئولیت اجتماعی دانشگاه و هدایت صحیح دانش آموزان و داوطلبان ورود به دانشگاه و جهت‌دهی صحیح به جریان دانش است.

وی موفقیت در اجرای برنامه روز باز دانشگاه را منوط به اعتقاد و همکاری در بدنه آموزش‌وپرورش دانست و بیان کرد: هدف از برگزاری این برنامه در سه محور خودشناسی، رشته شناسی و جامعه‌شناسی و شناخت نیازهای جامعه به دانش‌آموزان است. جوانان امروز به دنبال فرار به جوامع بزرگتر هستند که این حرکت باعث ایجاد شکاف‌های فرهنگی خواهد شد و چالش‌های فرهنگی بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن