حقیقت وجودی انسان مقام و عنوان‌های دنیوی نیست

22 ارديبهشت 1401

امام‌جمعه نجف‌آباد گفت: حقیقت وجودی انسان‌ها، پست، مقام و عنوان‌های دنیوی نیست؛ بلکه حقیقتی است که باعث شده فرشتگان نیز در برابر انسان سجده کنند.

به گزارش روابط عمومی واحدنجف‌آباد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی حسناتی نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه شهرستان نجف‌آباد در جلسه اخلاق در قرآن که با حضور هیئت‌رئیسه و مدیران اجرایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد برگزار شد، گفت: ارتباط و انس با قرآن در تمام شئونات زندگی انسان تأثیر بسیار بسزایی دارد و در زندگی شخصی، اجتماعی و حتی مسئولیت‌های اجتماعی مانند چراغ راهی است که انسان را در پیشبرد اهداف یاری می‌کند.

وی گفت: همان‌گونه که بسیاری از مواقع مجالس تولد و گرامیداشت برپا می‌شود برای قرآن نیز در شب‌های قدر که شب تولد قرآن است باید آیین‌های بزرگی برگزار شود.

امام‌جمعه نجف‌آباد هم‌نشینی با قرآن را باعث افزوده شدن نور هدایت و علم به انسان‌ها و دوری از جهالت دانست و افزود: حقیقت وجودی انسان، پست و مقام و عنوان‌های دنیوی نیست؛ بلکه حقیقتی است که باعث شده فرشتگان نیز در برابر انسان سجده کنند، انسان‌ها برای حیات آفریده‌ شده‌اند نه ممات پس باید در این دنیا که همان مزرعه آخرت است، خوب کشت کنند تا در زندگی ابدی از نتیجه آن بهره‌مند شوند.

وی تکریم را یکی از بزرگ‌ترین رسالت‌های دانشگاه و مجموعه‌های بزرگی آموزشی دانست و بیان کرد: تکریم نیاز به هزینه مادی ندارد؛ بلکه با تواضع باید این کار را انجام داد، انسان‌های کریم بسیار متواضع‌اند و آثار این تواضع در تمام اطرافیان آنها نیز ساری و جاری است.

حسناتی ادامه داد: مشخصه یک جامعه سالم و رشدیافته، داشتن یک نظام تعلیم و تربیت زنده و پیشرفته است تا از این راه انسان‌هایی آزاده، مستقل، خلاق‎، مبتکر و تلاشگر در اجتماع پرورش یابند و بدون توجّه به نقش آموزش همراه با پرورش نمی‎توان به چنین مقصودی رسید.

نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه شهرستان نجف‌آباد تعلیم و تربیت صحیح و اطمینان‎بخش که فراگیر و متکی به وحی الهی باشد از هرزمان دیگر ضروری‌تر دانست و تأکید کرد: بحران‌های اخلاقی، اجتماعی، تهدید سرنوشت بشر به‌وسیله بحران‌های روانی، ضایعات اخلاقی و نابسامانی‌های زجر دهنده قوانین حاکم بر زندگی ماشینی و افزایش دائمی آنها، اندیشمندان مسائل اجتماعی را وادار کرده تا به‌صورت کلی و ریشه‎ای به موضوع تعلیم و تربیت بپردازند و در همین زمان توجّه به سفارش‎های قرآنی در این رابطه می‎تواند یک‌راه حل اساسی برای این مسئله باشد.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن