عضو مركز تحقيقات سياست‌های علمی كشور عنوان كرد؛ بیماری کرونا صرفاً با دارو و تجویز پزشک درمان نمی‌شود! / نقش فرهنگ سیاسی و نگاه همگرا در درمان کووید-19

23 آبان 1399

عضو مركز تحقيقات سياست‌های علمی كشور با اشاره به اینکه یک بیماری را نمی‌توان صرفاً در حوزه پزشکی و دارویی درمان کرد، فرهنگ سیاسی را در شرایط کرونایی دخیل دانست

.

به گزارش روابط عمومی واحد نجف‌آباد، مریم صنیع اجلال در همایش ملی «تولید دانش سلامتی درمواجهه با کرونا و حکمرانی در جهان پساکرونا» که به صورت مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد برگزار شد، با اشاره به اینکه یک بیماری را نمی‌توان صرفاً در حوزه پزشکی و دارویی درمان کرد و باید از علوم دیگر نیز کمک گرفت فرهنگ سیاسی را در شرایط کرونایی دخیل دانست.

وی اضافه کرد: متأسفانه برخی مردم سیاست و قوانین را در این زمینه نادیده می‌گیرند، به طوری كه اگر به خاطر حفظ امنیت و جلوگیری از شیوع بیماری اعلام منع تردد بین شهرها و استان‌ها اعلام شود تا آخرین ثانیه هجوم مردم در خیابان‌ها و جاده‌ها ادامه خواهد داشت كه حتی منجر به ایجاد ترافیک سنگین خواهد شد.

عضو مركز تحقيقات سياست‌های علمی كشور برای برنامه‌ریزی و ارائه راهکار سه گام دیدن واقعیت، ساخت نقشه ذهنی و طراحی راهکار مورد توجه دانست و گفت: نگاه به مسائل صرفاً از یک حوزه تخصصی موجب فهم ناقص، نادیده گرفته شدن ابعاد مختلف آن و انجام اقدامات ناكافی و حتی اشتباه خواهد شد.

برای داشتن سیاست‌گذاری‌های درست چه کنیم؟

صنیع اجلال افزود: با همگرایی و كمک گرفتن از علوم مختلف می‌توان در همان گام نخست ابعاد گوناگون مشكل را بررسی کرد و با اقدامات موثر و نتیجه‌بخش نتیجه درستی برای رفع این مشکلات گرفت.

وی با اشاره به اینکه برای داشتن سیاست‌گذاری‌های درست و کامل باید آینده‌نگری و مسئولیت‌پذیری داشته باشیم، توضیح داد: برای اینکه بتوان راهکار کامل و درستی ارائه داد باید موضوع را از جهت‌های مختلف مورد بررسی قرار داد.

عضو مركز تحقيقات سياست‌های علمی كشور، امروز را گذشته چند دهه آینده دانست و تشریح کرد: شیوه نگاه به واقعیت‌ها، شناخت مشكلات و رفع آنها به روش صحیح می‌تواند سرنوشت آینده ما را به درستی رقم بزند، به همین دلیل اهمیت نگاه همگرا و بین رشته‌ای بسیار مهم است.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن