رونمایی از دستگاه توزیع داروی متادون در دانشگاه آزاد نجف‌آباد
مطلب ویژه

14 دی 1397

دستگاه توزيع داروی متادون براي نخستین‌بار دركشور توسط دانشجويان دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد رونمایی شد.

 به گزارش پایگاه خبری واحد نجف‌آباد، برای نخستین‌بار در کشور دستگاه توزیع داروی متادون توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد با راهنمایی دکترحمید منتظرالقائم طراحی و ساخته شد و با حضوردکتر داوود ثمری مدیركل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه، دکتراحمدآذین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، دکتر امیررضا نقش رئیس دانشگاه آزاداسلامی واحد نجف آباد وهیأت‌رئیسه واحد نجف‌آباد و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی رونمایی شد.

استاد مشاور این طرح درگفتگوبا پایگاه خبری با اشاره به بومی‌سازی و نداشتن مشابه خارجی دستگاه توزیع داروی متادون گفت: این دستگاه برای اولین‌بار در کشور با تلاش و همت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد برای مدیریت توزیع داروی متادون طراحی و ساخته و از کابین، اجزای الکترونیکی، نرم‌افزار و شبکه تشکیل شده است، همچنین  سعی شده در این پروژه از مواد اولیه کاملاً ایرانی استفاده شود.

دکترحمید منتظرالقائم اظهار کرد: این دستگاه با هدف برطرف کردن مشكلات ایجاد شده در حین توزیع متادون برای بیماران، جلوگیری از صفوف طولانی در مراكز توزیع، جلوگیری از نزاع و درگیری و از همه مهم‌تر جلوگیری از انتقال بیماری و همچنین امكان تنظیم و تجویز مقدار دقیق مصرف برای هر بیمار بدون نیاز به ارتباط حضوری با پزشک طراحی و ساخته شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر توزیع متادون در ندامتگاه‌ها و مراكز ترک اعتیاد به صورت دستی به بیماران عرضه می‌شود كه مشكلاتی از قبیل زیاده‌خواهی بیمار و امكان درگیری با پزشک، امكان نقض برخی از قوانین توزیع متادون (نوشیدن آب بعد از مصرف دارو)، امكان عدم مصرف توسط خود بیمار، امكان بروز اشتباه نیروی انسانی شخص توزیع‌كننده در خصوص تنظیم دارو و امكان Overdose شدن بیمار و ... را به وجود می‌آورد.

استاد مشاور این طرح با بیان اینکه این دستگاه قابلیت تنظیم برنامه مصرف متناسب با تجویز پزشک و بدون نیاز به ملاقات حضوری از طریق اتاق فرمان و اتاق پزشک  را دارد، افزود: علاوه بر این، امكان گزارش‌گیری مصرف بیمار در بازه‌های زمانی مختلف مورد نظر در این دستگاه پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده و در قسمت منوی دستگاه مشخصات هر بیمار با اثر انگشت وی به دستگاه داده می‌شود و با مراجعه بیمار از طریق لمس محل اثر انگشت متناسب با برنامه مصرف، میزان مجاز مصرف برای بیمار از طریق سیستم نرم‌افزاری دستگاه قرائت و در اختیار او قرار می‌گیرد.

دکترمنتظرالقائم تصریح کرد: این دستگاه می‌تواند كمک‌های شایانی از دیدگاه مدیریت زندان‌ها، جلوگیری از بیماری‌های مسری و ... داشته باشد و امید است بتوان با تلاش و جهت‌دهی پژوهش‌ها در راستای نیازهای جامعه گامی در راستای پیشبرد اهداف كشور برداشت.

به گزارش پایگاه خبری واحد نجف آباد، آقایان بامداد کیانمهر، دانا رمضانی، آرش حاجی‌رحمانی و مهرداد کیانمهر تیم طراحی و ساخت دستگاه مدیریت توزیع اتوماتیک داروی متادون هستند

 

تماشاخانه تصویر

1395© حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد بوده و بازنشر مطالب آن فقط با ذکر منبع مجاز است.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن