همایش ملی ادبیات غنایی با پیام حداد عادل در واحد نجف‌آباد به کار خود پایان داد
مطلب ویژه

23 ارديبهشت 1395

نخستین همایش ملی ادبیات غنایی با پیامی از سوی رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی به کار خود پایان داد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، در پیام غلامعلی حداد عادل آمده است: برگزاری نخستین همایش ملّی ادبیات غنایی در دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد، مایه خوشوقتی و موجب سپاس‌گزاری است.

آشنایان با ادبیات فارسی و به‌ویژه دوستداران شعر فارسی به‌خوبی می‌دانند که بخش عظیم بلکه اعظم ادبیات فارسی‌‌ همان ادبیات غنایی است که در طول تاریخ بیانگر احساسات و اندیشه‌های لطیف فارسی‌زبانان بوده است. ادبیات غنایی را باید آیینه زیبایی و ظرافت زبان فارسی دانست و می‌باید گفت هنری‌ترین جلوه سخن پارسی را در ادبیات غنایی می‌توان دید. در ادبیات غنایی، آلام و لذّات و تأثّرات روحی و دوستی‌ها و عشق‌ها رکن و موضوع اصلی‌اند و افق این نوع ادبی در ادبیات فارسی وسیع‌ترین افق معنوی و عاطفی است.

ادبیات غنایی فارسی منشأ و مادر ادبیات عرفانی ماست. منظومه‌های بلند انسانی و عرفانی فارسی، همچون منطق‌الطیر عطّار و مثنوی مولانا، در این حوزه حتی در جهان سرآمد و صدرنشین‌اند و صد البته که این نوع ادبی به شعر منحصر نمی‌شود و در بین آثار منثور نیز نمونه‌های برجسته‌ای از آن، به‌صورت تحمیدیّه، مناجات، هزل، شکواییّه و یا داستان‌های بلند و کوتاه و ترجمه‌های موفّق، به ظهور رسیده است.

گفته‌اند و راست گفته‌اند که در ادبیات غنایی، «حس» بیش از «تخیّل» اهمیت دارد. نمونه تمام عیار آن را در شعر غنایی و به‌ویژه در غزل فارسی که یکی از سرشار‌ترین حوزه‌های شعر است، می‌توان دید. در غزل، می‌توان همه انواع غنایی شعر را به‌خوبی ملاحظه کرد.

باری، جنبه‌های نامکشوف و حوزه‌های ناکاویده در ادبیات غنایی فارسی بسیار است و تحقیق در این جنبه‌ها و حوزه‌ها بسیار مفید و راهگشا. باید امیدوار بود که برپایی چنین همایش‌هایی راه تحقیق و جست‌وجو‌های بیشتر را در این باره روشن و هموار کند.

جا دارد از مسئولان محترم دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد و مدیران و برگزارکنندگان این همایش تشکّر نمایم و برای همگان از درگاه خداوند متعال در خدمت به علم و فرهنگ و ادب ایران‌زمین توفیق روزافزون مسئلت کنم.

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن