دکتر امیری: همه نسبت به حفظ و توسعه زبان و ادبیات فارسی مسئولیم
مطلب ویژه

23 ارديبهشت 1395

در نخستین همایش ملی ادبیات غنایی که با قرائت پیام دکتر طه هاشمی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کرد، ۶۰۰ نفر از علاقه مندان به حوزه زبان و ادبیات فارسی در بخش اصلی و کارگاه‌های همایش شرکت کردند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری دانشگاه آزاد اسلامی نجف‌آباد، دکتر امیری در این همایش با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و گلایه ایشان در باره جایگزینی کلمات و اصطلاحات زبان‌های بیگانه با واژه‌ها و اصطلاحات زبان فارسی گفت: «همانطور که می‌دانید مقام معظم رهبری نسبت به جایگزینی واژه‌ها و اصطلاحات زبان‌های بیگانه با زبان فارسی ابراز نگرانی کرده‌اند و همین امر سبب می‌شود تا مسئولیت ما برای حفظ و پاسداشت زبان فارسی سنگین‌تر شود.»

سیدمحمد امیری خطاب به دانشجویان ادبیات فارسی و شرکت کنندگان در همایش گفت: «همه ما نسبت به حفظ و توسعه زبان و ادبیات فارسی مسئول هستیم. اینکه ما به هویت و تمدن چندین هزار ساله خود افتخار می‌کنیم، مسئولیتمان را دوچندان می‌کند چراکه باید در حفظ و انتقال آن به نسل‌های آینده کوشا باشیم.»

IMG 4658 f1cfb

وی خاطرنشان کرد:‌ «اگر شما که متولیان زبان فارسی هستید به این گونه مسائل حساسیت نداشته باشید، نباید از افراد دیگر توقع داشت. هر ایرانی موظف است که نسبت به زبان، فرهنگ و ادبیات فارسی تعصب نشان دهد ولی شما باید این حس را به شکلی خاص و مضاعف داشته باشید چراکه به صورت تخصصی در حال فعالیت در این رشته هستید. این مشکلی است که همه ما از وجود آن رنج می‌بریم و باید با هم اندیشی و همفکری یکدیگر، راه حل عبور از این مشکل را پیدا کنیم.»

امیری افزود: «در واقع پاسداشت و نگهداری از فرهنگ و زبان فارسی هدف اصلی برگزاری چنین همایش‌هایی است. نباید فضا به گونه‌ای باشد که استفاده از کلمات و اصطلاحات زبان‌های بیگانه به باسواد بودن افراد تعبیر شود و در مقابل آن استفاده از واژه‌های اصیل و غنی فارسی را بی‌سوادی افراد قلمداد کرد. البته قاعده در برخی از رشته‌های تحصیلی که ناچار به استفاده از کلمات دیگر زبان‌ها هستند، متفاوت است ولی در دیگر رشته‌ها باید در راستای به کارگیری واژه‌ها دقت نظر بیشتری را به کار گرفت.»

محبوبه خراسانی دبیر علمی همایش نیز از استقبال چشمگیر دانشجویان و استادان سراسر کشور از همایش ملی ادبیات غنایی خبر داد و گفت: «ارسال بیش از ۴۰۰ اثر به دبیرخانه این همایش و پذیرفته شدن بیش از نیمی از آنها برای شرکت در همایش به پربار‌تر شدن هرچه بیشتر این گردهمایی ادبی کمک بسزایی داشته است.»

محبوبه خراسانی d924d

خراسانی شرکت دانشجویان سایر رشته‌های تحصیلی را جالب توجه خواند و افزود: «ارسال مقاله از رشته‌هایی همچون ادبیات عرب، ادبیات انگلیسی، هنر، فلسفه، باستان‌شناسی، معماری و شهرسازی نشان دهنده جایگاه والا و نقش سازنده و تاثیر گذار زبان و ادبیات فارسی است.»

وی خاطرنشان کرد: «امیدوارم با برگزاری این همایش، گامی کوچک در راستای تعالی مطالعه و پژوهش در حوزه ادبیات غنایی برداشته و توانسته باشیم، شرکت‌کنندگان این همایش را به حفظ و توسعه زبان و ادبیات فارسی ترغیب کنیم.»

در پایان این همایش با معرفی و تجلیل از نفرات بر‌تر، از کتاب نظری به جمال ادبی حافظ به قلم مسیح بهرامیان که از سوی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد به چاپ رسیده است، رونمایی و از نویسنده این اثر ادبی ارزشمند تجلیل شد.

 

تماشاخانه تصویر

View the embedded image gallery online at:
https://news.iaun.ac.ir/conferences/474#sigProGalleria540e055447
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن