دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد میزبان حقوقدانان و فقهای حوزه و دانشگاه
مطلب ویژه

10 اسفند 1394

همایش ملی فقه پویا، رویکرد نوین در مسئولیت مدنی  با حضور فقها، حقوقدانان  و اندیشمندان  دانشگاهی و حوزوی سراسر کشور  در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد برگزار می شود.

 

به گزارش  واحد خبر روابط عمومی  دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، سید محمد امیری رئیس واحد نجف آباد با اشاره به برگزاری این همایش ملی در هفته آینده به خبرنگار ما گفت: «در راستای  پیاده سازی تعلیم و مبانی فقه تشییع و بررسی روشهای اجرایی کردن مفاهیم فقهی در سطح کاربردی، واحد نجف آباد اقدام به برگزاری همایش فقه پویا نمود. هدف از برگزاری این همایش این است که به جامعه نشان دهیم که فقه پویا جوابگوی تمام مسائل حقوقی نوین و مسائل مستحدثه در سطح جامعه جهانی است.»

IMG 2613 1

امیری گفت: در این همایش بنا داریم تا به بررسی خلاء ها و کاستی های موجود در قوانین حقوقی مرتبط با مسئولیت مدنی درکشور از دیدگاه فقها و حقوقدانان  بپردازیم. برگزاری این همایش و همایش های مشابه می تواند به ما کمک کند تا در سطح جهانی به عنوان یک پارادایم و رویکرد نوین از سوی مکتب فقهی شیعه برای جهانیان حرفی نو و تازه از منظر حقوق بین الملل و مسئولیت مدنی دولتها داشته باشیم.

همایش ملّی فقه پویا؛ رویکرد نوین در مسئولیّت مدنی با حضور و سخنرانی استادان برجسته کشوری و مسئولین و ارائه مقالات برتر در تاریخ 15 اسفندماه، به همّت دانشکده حقوق، الهیات و معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد و همکاری دستگاه های اجرایی برگزار می شود.

مسئولیت مدنی ناشی از مشاغل (پزشک، کادر درمانی، قاضی، وکیل، کارفرما، تولیدکنندگان و....)، مسئولیت مدنی ورزشی، مسئولیت مدنی دولت (ملی – فراملی)، مسئولیت مدنی ناشی از جرم، مسئولیت مدنی زیست محیطی، مسئولیت مدنی و بیواتیک، مسئولیت مدنی ناشی از عمل غیر و تحولات آن در قرن معاصر، جمعی شدن مسئولیت­ ، نقش بیمه بر توسعه مسئولیت­،  مسئولیت مدنی رسانه­ ها و مسئولیت مدنی دارندگان وسائل نقلیه  از محور های اصلی همایش می باشند.

کمیته علمی و هیات داوران این همایش متشکل از  13 نفر از استادان  دانشگاه تهران،دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام، واحد میمه، دانشگاه سمنان، حوزه علمیه قم، دانشگاه اصفهان و برخی استادان دانشکده حقوق و الهیات دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد می باشد.

 سید محمد امیری با بیان اینکه از این همایش استقبال خوبی شده است گفت:«  218 مقاله از سراسر کشور برای شرکت و ارائه  به دبیرخانه همایش  ارسال شده است، که این مقالات  از نظر اصالت و تطابق با محور های همایش در دو مرحله ارزیابی و سپس برای داوری علمی  نهایی در اختیار کمیته داوران قرار گرفتند.  پس از انجام ارزیابی مقالات توسط کمیته داوران در مجموع 67 مقاله برای انتشار در مجموعه مقالات و 5 مقاله برای ارائه بصورت سخنرانی  در روز همایش  انتخاب شده است.

IMG 9488

در روز برگزاری این همایش از سخنرانی افراد صاحبنظر ملی در زمینه فقه و مسئولیت مدنی از جمله حجه الاسلام پنجعلی حصاری شرمه معاون قضایی رئیس دستگاه قضایی کشور ، حسین میرمحمد صادقی، معاون پژوهش های حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام،  عباس کریمی عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز و استاد دانشگاه تهران و سید حسین صفایی استاد ممتاز دانشکده حقوق  و علوم سیاسی دانشگاه تهران به عنوان سخنرانان ویژه این همایش بهره خواهیم برد.

 

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن