برگزاری همایش کسب و کار الکترونیک در واحد نجف آباد

06 اسفند 1394

همایش آشنایی با کسب و کار الکترونیک با هدف آموزش دانشجویان در خصوص کسب وکار و درآمدهای الکترونیکی، به همت مرکز رشد فناوری و ساخت تجهیزات پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد برگزار شد.

این همایش که مورد استقبال گسترده دانشجویان قرار گرفت، شرکت کنندگان در همایش با روش های کسب و کار بدون سرمایه نقدی و صرفا متکی بر علم و دانش برنامه ریزی شده ، و با راهکار های روز دنیا در این زمینه آشنا شدند.

رضا میزبانی دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد و بنیانگذار درگاه الکترونیکی پارس پال ، در ابتدا به معرفی و آشنا نمودن شرکت کنندگان با موضوع همایش پرداخت. سپس تجارب موفق در حوزه تجارت الکترونیک را تشریح و روند کسب موفقیت در این حوزه از کسب و کار را برای حاضران معرفی کرد.

میزبانی در مورد اصول و مبانی تجارت الکترونیک گفت: « تجارت الکترونیک به معنای تولید، بازاریابی، فروش و تحویل کالا یا خدمات با استفاده از ابزارهای الکترونیک است و به بیان دیگر انجام هرگونه امور تجاری به صورت آنلاین و از طریق اینترنت می باشد»

وی با بیان نمونه هایی از تجارت الکترونیک در زمینه های مختلف افزود: «در زمینه های مالی(بانکداری اینترنتی)، منابع انسانی(رویدادها و زمان بندی های آنلاین)، مدیران و وب مسترها (تولید محتوای آنلاین)، تامین کنندگان(سفارش آنلاین)، فروشندگان(فروش آنلاین)، مارکتینگ(شبکه های اجتماعی، خبرنامه های اینترنتی) و سرویس دهندگان(دراپ باکس و گوگل درایو) مواردی هستند که می توان به آنها اشاره کرد»

میزبانی در ادامه افزود:« تجارت الکترونیک در ایران بسیار نوپا و در مراحل اولیه است. اما اهمیت فناوری اطلاعات باعث شده تا تدوین و اجرای قوانین و لوایح مورد نیاز در این عرصه همواره مد نظر مسئولان کشور اعم از مسئولان اجرایی و قانونگذار میباشد. کاهش هزینه ها، در دسترس و دراختیار بودن به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته، حذف محدودیتها، سریع و کارآمد بودن و همچنین عدم نیاز به فعالیت فیزیکی ممتد از جمله مزایایی است که استفاده از تجارت الکترونیک را توجیه پذیر می کند»

بنیانگذار درگاه اینترنتی پارس پال خاطر نشان کرد:« بر اساس گزارش نماد اعتماد، استانهای تهران با 47 درصد، ، اصفهان با 8 درصد، خراسان رضوی با 8 درصد، فارس با 5 درصد و آذربایجان شرقی با 3 درصد، پنج استان اول ایران از نظر کسب و کار اینترنتی به ترتیب حجم مبادلات می باشند. همچنین بر اساس تعداد تراکنش های آنلاین تا آذر ماه سال جاری، تهران با 74 درصد، خراسان رضوی با 5/3 درصد، گیلان با 2/3 درصد و اصفهان با 2 درصد چهار استان اول ایران در کسب و کار اینترنتی به ترتیب حجم فعالیت می باشند.»

وی خطاب به دانشجویان افزود:«در منطق ساختاری تجارت الکترونیک مهم نیست شما چه مهارت و چه پیشه ای دارید، دانشجو، برنامه نویس، هنرمند، ورزشکار، مترجم، بیکار و یا یک فعال اقتصادی،همین امروز دنیای جدیدی را برای کسب و کار خود شروع کنید.کسب و کاری که با کمترین هزینه قابل اجرا ونیازمند کمترین امکانات است.این کسب وکار هیچ گونه محدودیت جغرافیایی نداشته و نیاز به یک مکان فیزیکی مشخص ندارد.»

میزبانی با بیان چهار گام اصلی و اولیه برای رسیدن به کسب و کار الکترونیک گفت: «انتخاب یک موضوع با توجه به شغل، مهارت ها و یا توانایی های فردی، تعیین بازه محصولات و یا خدماتی که قصد ارائه و یا فروش آن را دارید، ایجاد بستر مورد نیاز و معرفی خدمات و محصولات در حال عرضه پس از راه اندازی بستر مورد نظر اقدامات اولیه ای است که میتوان برای رسیدن به در آمد از طریق تجارت الکترونیک به آنها اشاره کرد.

در دنیای مجازی فعلی کاربران از ساده ترین روش تا پیشرفته ترین امکانات در حال کسب درآمد هستند. ایجاد وبلاگ ،ایجاد یک صفحه در اینستاگرام یا یک کانال در تلگرام کوچک ترین نمونه این کسب درآمد است. بهتر است در ابتدا از ارزانترین و ساده ترین امکانات استفاده کنید. به ایده های فضایی فکر نکنید و به این موضوع هم فکر نکنید که اگر یک موضوع قبلا انجام شده است دیگر جای کار ندارد خلاقیت خود را به کار ببندید و شروع کنید.»

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن